Tohum Firmaları

Yazar mehmet 03/01/2017 3 Yorumlar

Hibrit Tohum , Standart Tohum , Yerli Tohum, Tohum Firmaları

Üreticilerin merak ettiği ama bazen cevap bulamadığı bir konu ya değinmek istiyorum.

Türkiye de ve avrupada çok sayıda tohum firmaları var tabiki üreticinin bunların hepsini bilme ve takip etme şansı yok bu yazımızda sizlere tahum firlarının hakkında geniş bir bilgi vermeyi hedefliyoruz.

Tohum firmaları her geçen yıl içinde kendileri yeniliyor ve sürekli ürün kategorilerine yeni çeşitler eklemekte günümüz tejnolojisi ilerledikçe firmalarda kendi içlerin de yenikler yapmakta ve artık tohumun üretim kısmı biraz daha kolay hale geldi .  

Tohum firmalarının amacı aslında tahmin edilirki üreticiye verimli , kaliteli , iri meyveli , hastalık a karşı dayanıklı olan çeşitleri iletmektir .

Peki bu nasıl oluyor tohum üretmek gerçekten bir mühensilik işimi bizde kedimiz tohum elde edebilirmiyiz diye sorular akla gelebilir .

Aslında bu sorunun cevabı evet sizde kendi tohumunuzu kendiniz elde edebilirsiniz fakat tohum firmaları tohumları melezleme yolu ile farklı ırkları birleştirip sizere F1 (Hibrit Tohum) adı verilen tohumarı elde ederler.

Üreticinin kendi tohumunu elde etmesi için hibrit olmayan bir sebzeden aldığı tohumla üretim yapabilir.

Peki bu nedir yerli tohum diye adlandırdığımız standart tohumlar kesinlikle genetiği ile oynanmamış çeşitlerdir standanrt sebze lerden üretici tohum alabilir üretim yapabilir.

Hibrit tohumlardan asla tohum elde edip tekrar ekim yapmanızı tavsiye etmiyoruz melezleme yapaıldığı için alımış olduğunuz tohumlardan çıkacak meyve önceki ırklara gidecektir ve emeğiniz boşa gidecektir. 

İşte tam burada tohum firmalarının nekadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum tohum firları kaliteli, verimi iyi olan bir .eşitle hastalığa karşı olsun soğuğa karşı yüksek dayanıklı iki ırklı melezleme yöntemi ile özel uygulamalar yaparak denemeler yapar ve üreticinin verim alabileceği bir çeşit dünyaya getirir.

Kesinlikle GDO mantığı yapılmamaktadır  tohumların genetiği ile oynanmadan tozlama şekline döllene yöndetimi ile yapılır aslında çok surulan sorulardan birisi bu sorularına yanıt niteliğin de bir açıklama oldu . 

Yazımıda değindiğimiz konular haricinde merak ettiğin sorularınız yorum alanına yazabilirsniz veyada Bir Soru Sor  Linkini Tıklayıp daha fazla soru sorabilirsiniz. 

Tohum firmaları tüketiciyi kesinlikle uyarmaktadır hibrit tohmlardan fide elde etmeyin diye tabi deneme yanılma yöntemleri yapan üreticilerimiz de  var yok değil .  

Başlıca Tohum Firmalanın Listenin Sizlerele Paylaşmak İstiyorum . 

 • Yüksel Yohum

 • Asgen Tohum

 • Agreto Tohum

 • Ag Tohum

 • Proto Tohum

 • Fito Tohum

 • Enza Zaden Tohum

 • Vilmorin Tohum

 • Metgen Tohum

 • Multi Tohum

 • Petektar Tohum 

 • Syngenta Tohum

Bu tohum firmaları tükiyede söz sahibi olan firmalardır . 

3 Yorumlar

Hasan sucu:
03/01/2017, 10:33:29 PM, www.fidefabrikasi.com
Cevapla

Faydalı bilgiler veriyor sunuz ve bize yol gosteriyorsunuz bu güzel bilgiler için teşekkür ederim

fidefabrikasi:
04/01/2017, 03:26:35 AM, www.fidefabrikasi.com
Cevapla

Merhaba Hasan bey elimizden geldiği kadar bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz www.fidefabrikasi.com olarak her geçen gün yeni bilgiler ile sizlerle olacağız . Biz takip etmekten kaçınmayın saygı ile

lemal uğur:
05/01/2017, 06:57:23 PM, www.fidefabrikasi.com
Cevapla

teşekkürler neyi merak ediyorsak onu cevaplıyorsunuz yazıların devamını dilerim .

fidefabrikası:
06/01/2017, 05:53:23 AM

Bize teşekkür ederiz

fidefabrikası:
06/01/2017, 05:53:24 AM

Bize teşekkür ederiz

Yorum Yap