Domates yetiştirmenin püf noktaları

Yazar mustafa 02/01/2017 1 Yorumlar

Yabani otların çoğalmasını önlemek için toprak ısınana kadar hafifçe ekip biçin, daha sonra ise yabani otların ölmesi ve nemin muhafaza edilmesi için malç döşeyin. Domateslere haftada en az 2,5 cm su verin; unutmayın ki birkaç kez az miktarda sulamaktansa derinleri bir kez bolca sulamak daha iyidir. Yaprakları ıslatmaktan kaçının, çünkü ıslak yapraklar hastalık kapmaya daha müsaittir.

Büyüme mevsiminde bitkinin etrafını 2-3 kez gübreyle kaplamak veya haftalık bir doz sıvı su yosunu sebzenizin gelişimini ve sağlığını artıracaktır.

Bitkileri kazığa bağlarsanız, daha yüksek verim almak için budamak isteyebilirsiniz. Budanan domatesler daha az yer kaplar ve budanmayanlara göre 2 hafta daha erken ürün verir; tabii ki bunu elde etmek için daha fazla çaba göstermeniz gerekir.

Domates budama, ağaç ve çalı budamaktan farklıdır; sadece parmaklarınızla halledebilirsiniz. Yapraklardaki ana veya yan saplardan türeyen ve küçük filizler halinde olan emicileri alacaksınız.

Özellikle güney bölgelerde yaşıyorsanız, domatesi haşlanmadan korumak için tepesinde ve ortasında birkaç adet emici bırakın. Haşlanma, domatesin üzerinde açık gri lekeler oluşturur ve bunlar da hastalığa sebep olur. Asmalar kazığın üstüne ulaştığında, uçları kopararak daha fazla çiçek ve meyve vermesini sağlayabilirsiniz.

Küçük alanlarda domates yetiştirmek

Sebze yetiştirmek için fazla alanınız olmasa da taze domates yeme keyfine varabilirsiniz. Domatesler, teras ve balkonlarda durabilecek kaplarda ve saksılarda da kolayca yetiştirilebilir. Eğer yeriniz varsa, cam elyafı tüplerde veya odun fıçılarda domates yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Saksı domatesi çok fazla güneşe, bol suya ve iyi drene edilmiş, verimli bir toprağa ihtiyaç duyar.

Bitkiler büyürken su ve besin maddelerini artırmak için, çay gübresi gibi sıvı gübreleri az ve sık uygulayarak kök bölgesini dengeleyin.

1 Yorumlar

canan:
04/01/2017, 09:57:05 PM, www.fidefabrikasi.com
Cevapla

ne kadar güzel bir anlatım olmuş faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ederim .

Yorum Yap